Máte aktivovaný slevový kupón "CZ23NTN115". 
Zobrazují se Vám speciální ceny a slevy určené jen pro Vás. Zrušit slevový kupón můžete x

USA: Informace o lokalitě

Doba přímého letu z Prahy je 8 - 10 hodin
Časový posun vůči Střední Evropě -6 hodin


1.) Vízum

Pro cestující z České a Slovenské republiky momentálně neplatí vízová povinnost. Podmínkou pro vstup na území USA je platná registrace ESTA. Bližší informace o této autorizaci naleznete na této stránce.
 

2.) Pas

Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu z cesty
 

3.) Celní a devizové předpisy

USA má velmi striktní pravidla pro kontrolu zavazadel. Zejména narkotika a zbraně nejsou v případě cesty žádané. Léky na předpis bývají obvykle povoleny. Clo platit nemusíte, pokud převážíte 100ks doutníků (vyjma kubánských, které jsou v USA zakázány) a nebo až 200 cigaret. Akceptován je i alkohol v množství 1 litru na osobu starší 21 let.
 

4.) Zákony, zvyky a doporučení

Zákoník se oproti České a Slovenské republice ve významu v mnoha ohledech neliší. Zásadním rozdílem je konzumace alkoholu, která je povolena až od 21 let. Na ulicích si neobjednávejte rychlé občerstvení od prodejců, kteří nemají viditelný štítek s cenami. Při objednávce je cena jídla obvykle prudce přemrštěna a prodejce očekává, že kupující nebude protestovat s vysokou cenou. Ta přitom může být až 4 USD za obyčejný hotdog. Stejně tak se vyvarujte nakupování elektroniky (iPady, iPhony, atd.), která je označena jako "totální výprodej". Obvykle se jedná o předražené zboží, nebo pochybné kvality, případně je kradené. Toto pravidlo platí zejména pro New Yorský Midtown. V New Yorku je zároveň obvyklé, že obchody uvádějí cenu zboží a potravin bez daně, která je v tomto případě 9%.
Pokud navštívíte restauraci nebo bar, počítejte se zvykem, kdy je obvyklé dát obsluze spropitné (tzv. "tip") ve výši 15 - 20% z Vaší útraty. Dát méně, nebo zcela zapomenout, se pokládá za neslušné. (obsluha obvykle pobírá pouze symbolické minimum, a na spropitném od klientů jsou zcela závislí)
Zároveň chceme naše klienty upozornit, že vybavení hotelů (ručníky, župany, ...), stejně jako některé prvky nábytku, není možné použít jako suvenýry z cest. V případě, že dojde k nahlášení "ztráty" vybavení z pokoje, bude dlužná částka automaticky připočtena na vrub klienta.
   

5.) Klima v destinaci

Počasí v severní části USA je velmi podobné Střední Evropě. Pokud se chystáte na dovolenou, očekávejte, že podnebí ve státech bude velmi podobné naší domovině. Zásadním rozdílem je měření teploty, kdy se namísto obvyklého Celsia měří teplota ve Fahrenheitech. Formule pro přepočet teploty do Fahrenheita je "°C * 9/5 + 32 = °F".
 

6.) Pitná voda

Voda, která teče z kohoutků je obvykle pitná. Přesto doporučujeme konzumovat pouze balenou vodu.


7.) Zdravotnictví

Americký systém zdravotního pojištění je unikát. Nepodobá se žádnému systému známému z Evropy. Není totiž postaveno na veřejném, všeobecném pojištění, které kryje náklady všech obyvatel. Na rozdíl od Evropy nemá v USA zdravotní pojištění každý, protože jeho sjednání je dobrovolné. Pokud pojištění nemáte, počítejte s tím, že ošetření může být extrémně nákladné.


8.) Měna a platby

Drtivá většina plateb je dnes prováděna bezhotovostně. Proto i našim klientům doporučujeme být vybaveni platební kartou. Placení bankovkami, zejména s vyšší nominální hodnotou přitahuje pozornost. Platit například 50 USD bankovkou může být i podezřelé. Zároveň počítejte s tím, že evropské debetní karty nemusí být akceptovány! Platební terminály, na které můžete narazit se velmi rozcházejí s těmi, které znáte u nás.
Postup je prostý, ale našinec může být zpočátku překvapený. Pokladní zboží namarkuje, Vy vezmete kartu a bokem terminálu ji protáhnete. Za určitých okolností, zde se situace liší obchodník od obchodníka, už nemusíte vůbec nic dělat. Žádné piny ani podpisy nejsou vyžadovány. Pokud se na displeji objeví "schváleno", vezmete kartu a zboží a jdete. Aktuální kurs dolaru naleznete zde.


9.) Co s sebou?

Důležitá je embosovaná platební karta či kreditní karta spolčenosti Visa, Master Card či American Expres. S jiným druhem platebních karet zde nejspíše nepochodíte. Mějte na paměti, že oblečení je v USA levnější než u nás. Snad i proto Američani si na oblečení tolik potrpí a oblečení nosí vždy jen jeden den.
 

10.) Elektřina

USA využívají zásuvky 120V/60Hz, které jsou jiné, než evropské. Je lepší pořídit si redukci již v ČR. V USA je sice taktéž seženete, ovšem nákupem v ČR ušetříte jistě čas i peníze. Při výběru dávejte pouze pozor, aby byly i na kulaté zástrčky a ne pouze na jednoduché. Poznáte to podle toho, že hodně redukcí má po stranách dvě malé zarážky. Pokud zakoupíte redukci typ "A", budete ji moci s největší pravděpodobností používat i v Kanadě.
 

11.) Mobilní signál a internet

Hotely poskytují připojení k internetu obvykle zdarma. Připojit se můžete obvykle i na pokoji. V případě telefonování do ČR doporučujeme využít služeb Skype. Pokud potřebujete co ČR volat častěji nebo déle, využijte služeb některého ze zdejších operátorů. Klasickou dobíjecí kartu v USA zakoupíte jako "Pay-As-You-Go" například od AT&T včetně jednorázového mobilu a 10 USD kreditu - celkem za 25 USD. Pamatujte, že u těchto telefonů může být zpoplatněn i příchozí hovor nebo SMS.
 

Roamingový ceník; II. pásmo s českou SIM

Minuta odchozí hovor Minuta příchozí hovor Odeslání SMS Odeslání MMS Cena za MB
30,52 Kč 17,81 Kč 9,68 Kč 11,50 Kč 252,08 Kč
(roamingové ceny se mohou lišit nabídkou Vašeho operátora a změnami v cenících)