Máte aktivovaný slevový kupón "CZ24NIK091". 
Zobrazují se Vám speciální ceny a slevy určené jen pro Vás. Zrušit slevový kupón můžete x

Chorvatsko: Informace o lokalitě

 

1.) Vízum

Vízum pro vstup za účelem turistiky s pobytem je nutné pouze při pobytu přesahujícím 90 dnů
 

2.) Pas

Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu z cesty. Na území Itálie můžete přicestovat i s platným občanským průkazem. Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.
 

3.) Celní a devizové předpisy

V rámci Evropské unie platí volný pohyb zboží, nicméně výjimkou z tohoto volného režimu je zboží, které podléhá spotřební dani. Bez dodatečných poplatků je možné převážet v rámci zemí EU limitované množství tohoto zboží pro osobní potřebu. Pro obecné množstevní vymezení osobní spotřeby byly pro Španělsko stanoveny tyto limity: 800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l lihovin (tj. tvrdého alkoholu), 20 l produktů se středním obsahem alkoholu (aperitivů), 90 l vína ( z toho max. 60 l šumivého vína) a 110 l piva.
 

4.) Zákony, zvyky a doporučení

V typické představě Chorvatů je zakořeněna představa českého/slovenského cestovatele, který má na sobě tradiční žabky s býlími ponožkami a zakusuje řízek zabalený do alobalu. Je čistě na Vás, zda budete tuto představu potvrzovat.
Zároveň chceme naše klienty upozornit, že vybavení hotelů (ručníky, župany, ...), stejně jako některé prvky nábytku, není možné použít jako suvenýry z cest. V případě, že dojde k nahlášení "ztráty" vybavení z pokoje, bude dlužná částka automaticky připočtena na vrub klienta.
   

5.) Klima v destinaci

V Chorvatsku jsou tři klimatická pásma - ve vnitrozemí převládá mírné kontinentální počasí, v horských oblastech panuje počasí horské, v jadranském přímoří Chorvatska je převážně středomořské klima s krásným počasím a mnoha slunečnými dny (suchá a horká léta, mírné a vlhké zimy). Na jaře díky srážkám rozkvétá většina zdejší vegetace a středomořská příroda tak nabízí svou nejkrásnější tvář. V létě teplota vzduchu vystupuje až ke 40°C a teplota vody se pohybuje kolem 25 °C. V září a říjnu je počasí dosti stálé a moře ještě teplé. Na počasí v jednotlivých částech Chorvatska mají na počasí vliv větry, které se často a rychle mění. Mezi ty méně příjemné patří bóra (nebo bura), chladný vítr vanoucí od severovýchodu z pevniny, který zpravidla vypukne znenadání a stejně znenadání po několika hodinách skončí. Nejčastěji a nejbouřlivěji se bura projevuje ve Kvarnerském zálivu, ve Velebitském kanálu a na jihodalmatských ostrovech. V zimních měsících může dosahovat sílu orkánu. Nepříjemným větrem je také jugo (nebo scirocco), horký vlhký jižní vítr vanoucí od Afriky, který je často provázen velkou oblačností a velkými vlnami. Příjemným větrem je mistral (nebo maestral), který většinou přináší krásné počasí, a také tramontana – vítr přicházející ze západu.
 

6.) Pitná voda

V některých oblastech Chorvatska je zvykem v restauracích podávat kohoutkovou vodu, jinde je na vyžádání. Kohoutková voda se dle vyjádření chorvatského velvyslanectví neúčtuje. Zároveň kohoutková voda by měla být pitná bez následků. Přesto však doporučujeme pít pouze balenou vodu.


7.) Zdravotnictví

Vznikle-li vám během pobytu na území Chorvatska potřeba nutné a neodkladné péče, můžete se přímo obrátit na smluvní zdravotnické zařízení s Evropským průkazem zdravotního pojištění (nebo Potvrzením ho nahrazujícím). Veškeré potřebné údaje z Evropského průkazu musí být přepsány do Prohlášení (Izjava). Poskytnete-li ošetřujícímu lékaři kopii průkazu, povinnost vyplnění Prohlášení odpadá. Pokud nebudete mít Evropský průkaz k dispozici, bude po vás ošetřující lékař vyžadovat platbu v hotovosti. Pokud vám lékař předepíše léky, je třeba je vyzvednout v lékárně, která má označení smluvní lékárny (Ugovorni). Pokud vyzvedete léky v nesmluvní lékárně, musíte je uhradit v hotovosti.


8.) Měna a platby

Jednotkou měny je kuna (zkratka HRK), která se dělí na 100 lip. V oběhu jsou mince 5, 10, 20, 50 lip a 1, 2, 5 kun, bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200 500 a 1000 kun. Chorvatsku měnu lze koupit v českých bankách a některé nabízejí v sezóně výhodnější podmínky. V České spořitelně můžete nakoupit kuny a další cizí měnu bez poplatku. Další možností je vzít si sebou do Chorvatska prostředky v EUR nebo v některé jiné plně konvertibilní měně a podle potřeby je měnit na kuny. Je dobré mít na cestu také trochu drobných v cizí měně (na mýtné a jiné poplatky). Je třeba pamatovat na to, že čím víc směn valut se provádí, tím více se zaplatí na směnárenských poplatcích. Aktuální kurs kuny můžete najít zde.


9.) Co s sebou?

Nezapomeňte na pevnou obuv, pokrývku hlavy, opalpvací krémy a osušky!.
 

10.) Elektřina

V Chorvatsku používají zástrčky s bočními ochrannými kontakty (SCHUKO). Budete tedy potřebovat redukci. Lépe vybavená letoviska jsou vybavena univerzálními zástrčkami, kde fungují i spotřebiče z ČR a SR.
 

11.) Mobilní signál a internet

Připojení k internetu je dostupné takřka na všech hotelích alespoň v prostorách recepce. Pokud plánujete více volat domů, pokuste se sehnat dobíjecí SIM kartu. Cena se Vám vrátí obvykle při prvním delším hovoru.
 

Roamingový ceník; I. pásmo s českou SIM

Minuta odchozí hovor Minuta příchozí hovor Odeslání SMS Odeslání MMS Cena za MB
6,30 Kč 1,66 Kč 1,99 Kč 11,50 Kč 6,63 Kč
(roamingové ceny se mohou lišit nabídkou Vašeho operátora a změnami v cenících)