Máte aktivovaný slevový kupón "CZ23NTN115". 
Zobrazují se Vám speciální ceny a slevy určené jen pro Vás. Zrušit slevový kupón můžete x

Itálie: Informace o lokalitě

Doba přímého letu z Vídně je ca. 1,5 hodiny
Časový posun vůči Střední Evropě 0 hodin
 

1.) Vízum

Vízum pro vstup za účelem turistiky s pobytem je nutné pouze při pobytu přesahujícím 90 dnů
 

2.) Pas

Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu z cesty. Na území Itálie můžete přicestovat i s platným občanským průkazem. Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.
 

3.) Celní a devizové předpisy

V rámci Evropské unie platí volný pohyb zboží, nicméně výjimkou z tohoto volného režimu je zboží, které podléhá spotřební dani. Bez dodatečných poplatků je možné převážet v rámci zemí EU limitované množství tohoto zboží pro osobní potřebu. Pro obecné množstevní vymezení osobní spotřeby byly pro Španělsko stanoveny tyto limity: 800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l lihovin (tj. tvrdého alkoholu), 20 l produktů se středním obsahem alkoholu (aperitivů), 90 l vína ( z toho max. 60 l šumivého vína) a 110 l piva.
 

4.) Zákony, zvyky a doporučení

Pokud se budete bavit s místními a nejsou to vaši dlouholetí přátelé, jednomu tématu se raději vyhněte. "Pozor na hovory o mafii. Přestože cizince toto téma fascinuje, neboť každý z nás viděl několik mafiánských filmů, v Itálii je otázka mafie stále velký a otevřený problém, který každý rok přináší spoustu vražd. Italové se o tomto tématu velmi neradi baví, je to pro ně nepříjemné. Proto se mu raději vyhněte," doporučuje cestovatelský server Tripadvisor. A tak pokud vás otázka mafie zajímá, raději si na toto téma kupte nějakou odbornou knihu.

Italové jsou skutečně velmi silně nábožensky založeni, souvisí to určitě také s tím, že v Římě - přesněji řečeno ve Vatikánu, sídlí papež, hlava katolické církve. Jsou věřící, chodí do kostela, slaví velmi okázale katolické svátky. Až 97% Italů je pokřtěno, ale oproti tomu jen 10% navštěvuje pravidelně bohoslužby. Italové slaví spoustu náboženských svátků, ale kupodivu u nich nejsou nejdůležitější Vánoce, ale svátek Nanebevzetí Panny Marie, který připadá na 15. srpna. V tomto období si všichni Italové vybírají dovolenou, velká města se vyprazdňují a jejich obyvatelstvo se stěhuje do bližších či vzdálenějších přímořských destinací. Silnému vlivu katolické církve a velkému počtu věřících se přičítá menší rozvodovost v zemi.

Zároveň chceme naše klienty upozornit, že vybavení hotelů (ručníky, župany, ...), stejně jako některé prvky nábytku, není možné použít jako suvenýry z cest. V případě, že dojde k nahlášení "ztráty" vybavení z pokoje, bude dlužná částka automaticky připočtena na vrub klienta.
   

5.) Klima v destinaci

Itálie je stát oblíbený v jakékoliv roční době. V létě sem turisté cestují za účelem strávení slunečné dovolené u moře, v zimě si zase užívají prázdniny na zasněžených horách v italských Alpách, kde se mohou plně věnovat nejen lyžování. Ve zbývajících měsících, na jaře a na podzim, se návštěvníci vydávají poznávat všelijaké památky a města s bohatou historií. Teploty jsou příjemné a vhodné pro dlouhé procházky. Pro lepší představu – průměrné teploty v Římě se pohybují kolem 7 °C v lednu a kolem 25 °C v červnu. Nejtepleji je zde v červenci a srpnu (okolo 26 °C).
 

6.) Pitná voda

Voda z kohoutku je pitná po celé Itálii, s výjimkou té, která je označena jako ACQUA NON POTABILE.


7.) Zdravotnictví

Stejně jako před cestou do jakékoliv jiné země se i před cestou do Itálie ujistěte, že se vaše pojištění vztahuje i na Itálii. Je dobré mít uzavřeno především pojištění léčebných výloh a výloh na repatriaci. Bezplatná lékařská péče je poskytnuta v rámci tzv. první pomoci ve státních zdravotnických zařízeních. Další léčení v nemocnicích je poskytováno pouze za úhradu, a to ve výši od 300,- euro na den, podle typu zařízení a poskytované péče. Lékárny v Itálii bývají označené zeleným křížem, pokud potřebujete doktora nebo zubaře a nevíte, kde se ve vašem okolí nachází, můžete se obrátit na váš hotel nebo informační centrum. Většinu zdravotních problémů v Itálii způsobuje v létě sluníčko a komáři, v zimě pak lyžařské karamboly.


8.) Měna a platby

V lednu 2002 přešla Itálie na eura. Eurobankovky jsou vydávány v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 euro. Mince se razí v hodnotách 1 a 2 eura a 1, 2, 5, 10, 20 a 50centů. Peníze můžete proměnit v bankách a směnárnách nebo i cestou ve směnárenském automatu (na letišti, nádraží, ve velkém supermarketu). Ve většině hotelů, restaurací a obchodů lze platit kreditními kartami a eurošeky. Mnohé podniky stále dávají přednost platbě v hotovosti, proto je dobré se ujistit, zda podnik přijímá karty. Teprve potom si objednejte nebo rezervujte pokoj. Na venkově, především na jihu Itálie, je nutné mít hotovost vždy při sobě, bankomaty se tu objevují velmi zřídka a menší hotely a restaurace karty nepřijímají. Aktuální kurs Eura můžete najít zde.


9.) Co s sebou?

Nezapomeňte na pevnou obuv, v případě nepříznivého počasí teplé oblečení a pokrývku hlavy.
 

10.) Elektřina

Itálie využívá jiný typ zásuvek, než okolní Evropa. Pro cestu do Itálie pamatujte na adaptér. Zakoupit jej můžete předem doma přes internet, nebo přímo v Itálii v každém lepším obchodě. Komfortnější hotely bývají vybaveny evropskou zásuvkou.
 

11.) Mobilní signál a internet

Připojení k internetu je dostupné takřka na všech hotelích alespoň v prostorách recepce. Pokud plánujete více volat domů, pokuste se sehnat dobíjecí SIM kartu. Cena se Vám vrátí obvykle při prvním delším hovoru.
 

Roamingový ceník; I. pásmo s českou SIM

Minuta odchozí hovor Minuta příchozí hovor Odeslání SMS Odeslání MMS Cena za MB
6,30 Kč 1,66 Kč 1,99 Kč 11,50 Kč 6,63 Kč
(roamingové ceny se mohou lišit nabídkou Vašeho operátora a změnami v cenících)