Pokud máte slevový kupón, vložte ho zde
 
uvidíte speciální ceny a slevy určené jen pro Vás.

Portugalsko: Informace o lokalitě

Doba přímého letu je ca. 3,5 - 4 hodiny
Časový posun vůči Střední Evropě -1 hodina
 

1.) Vízum

Vízum pro vstup za účelem turistiky s pobytem je nutné pouze při pobytu přesahujícím 90 dnů
 

2.) Pas

Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu z cesty. Na území Portugalska můžete přicestovat i s platným občanským průkazem. Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.
 

3.) Celní a devizové předpisy

V rámci Evropské unie platí volný pohyb zboží, nicméně výjimkou z tohoto volného režimu je zboží, které podléhá spotřební dani. Bez dodatečných poplatků je možné převážet v rámci zemí EU limitované množství tohoto zboží pro osobní potřebu. Pro obecné množstevní vymezení osobní spotřeby byly pro Španělsko stanoveny tyto limity: 800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l lihovin (tj. tvrdého alkoholu), 20 l produktů se středním obsahem alkoholu (aperitivů), 90 l vína ( z toho max. 60 l šumivého vína) a 110 l piva.
 

4.) Zákony, zvyky a doporučení

Současné obyvatelstvo tvoří z 98% Portugalci. Dále jsou zde Evropané jiných národností, Afričané a Asiaté hlavně z bývalých kolonií. Poměrně hodně Portugalců, asi 3 miliony, žije v zahraničí. 94% obyvatel jsou katolíci, dále jsou zde minority protestantů, muslimů, a židů.
Zároveň chceme naše klienty upozornit, že vybavení hotelů (ručníky, župany, ...), stejně jako některé prvky nábytku, není možné použít jako suvenýry z cest. V případě, že dojde k nahlášení "ztráty" vybavení z pokoje, bude dlužná částka automaticky připočtena na vrub klienta.
   

5.) Klima v destinaci

Podnebí je na severu a západě mírné oceánské, na jihu subtropické středomořské (suché horké léto a mírná vlhká zima). Průměrná červencová teplota se pohybuje od 20 °C do 24 °C a lednová mezi 9 °C až 12 °C. Průměrný roční úhrn srážek klesá přibližně ve směru od severu k jihu, tedy od 1200 mm až po 500 mm. Průměrná teplota na ostrovech je 18,5 °C a průměrné srážky 650 mm.
 

6.) Pitná voda

Výsledný stav kvality pitné vody v Portugalsku byl za dobu zkoumání více než uspokojivý. Země z 99% udržela hodnoty požadovaných parametrů v optimální míře. Jen v jednom procentu případů se zde vyskytlo nedodržení limitů za rok 2007, kdy se zde v minimální míře objevily zvýšené hodnoty hliníku, pH, železa, koliformní bakterií a zákalu.


7.) Zdravotnictví

Od 1. června 2004 je nárok na lékařské ošetření v členských zemích EU. K tomu je potřeba si vyzvednout ve své zdravotní pojišťovně v ČR formulář E-111 sloužící v cizině k uplatnění nároku ze zdravotního pojištění. Čeští občané, kteří se budou chtít léčit v zahraničí, však musí počítat s placením spoluúčasti, která je v členských státech EU vysoká a mnohonásobně převyšuje spoluúčast v ČR. Ve Portugalsku se jedná o 40% spoluúčast při hrazení ceny léku. Spoluúčast se dá vyřešit komerčním připojištěním. Pro turistické cesty se doporučuje si toto komerční připojištění vyřídit.


8.) Měna a platby

Pozor, banky zavírají brzy (8:30–15:00) a o víkendech jsou zavřené úplně. Na každém rohu jsou bankomaty (multibancos), poplatek za výběr ze zahraničního účtu bývá kolem 100 Kč. Můžete se informovat ve své bance, zdali nepatří do stejné finanční skupiny jako některá portugalská banka, u které je pak výběr výhodnější. Maximální výše výběru je většinou 200 EUR. V supermarketech, obchodech ve velkých městech a některých restauracích můžete platit kartou, běžně je akceptována VISA, American Express a Master Card. Cena za hlavní jídlo v restauraci se pohybuje mezi 8–20 EUR. Láhev vína stojí cca 7 EUR, nealko nápoje 0,50–1,50 EUR, pivo 1,50 EUR. Aktuální kurs Eura můžete najít zde.


9.) Co s sebou?

Nezapomeňte na pevnou obuv, v případě nepříznivého počasí teplé oblečení a pokrývku hlavy.
 

10.) Elektřina

Elektrické napětí je dle evropské normy 220 V. Výjimkou jsou některé starší hotely, které mají stále ještě 125 V. Někde vás může překvapit i jiný typ zásuvek. V každém obchodě s domácími potřebami lze zakoupit adaptér (adaptador), který tento problém vyřeší.
 

11.) Mobilní signál a internet

Připojení k internetu je dostupné takřka na všech hotelích alespoň v prostorách recepce. Pokud plánujete více volat domů, pokuste se sehnat dobíjecí SIM kartu. Cena se Vám vrátí obvykle při prvním delším hovoru.
 

Roamingový ceník; I. pásmo s českou SIM

Minuta odchozí hovor Minuta příchozí hovor Odeslání SMS Odeslání MMS Cena za MB
6,30 Kč 1,66 Kč 1,99 Kč 11,50 Kč 6,63 Kč
(roamingové ceny se mohou lišit nabídkou Vašeho operátora a změnami v cenících)