Máte aktivovaný slevový kupón "CZ23NTN115". 
Zobrazují se Vám speciální ceny a slevy určené jen pro Vás. Zrušit slevový kupón můžete x

SAE (Spojené arabské emiráty): Informace o lokalitě

Doba přímého letu z Prahy je ca. 6 hodin
Časový posun vůči Střední Evropě +3 hodiny
 

1.) Vízum

Pro cestující z České a Slovenské republiky není momentálně vízum potřeba, pokud je pobyt kratší, než 30 dnů
 

2.) Pas

Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu z cesty. Pokud máte v pasu razítko z Izraele, doporučujeme vystavit pas nový!
 

3.) Celní a devizové předpisy

Osobní věci podléhají na hranicích celní kontrole. Zakázán je dovoz výrobků z vepřového masa, pornografických či erotických materiálů (týká se videozáznamů, knih a časopisů) a materiálů, které by mohly být považovány za pomůcky pro šíření jiného než muslimského náboženství. Bezcelně je možno dovézt do emirátu Abu Dhabi cigarety v hodnotě do 2.000 AED/400 ks, doutníky v hodnotě do 3.000 AED, 2 kg tabáku, 4 litry alkoholu/24 plechovek piva (pouze nemuslimové a pouze letecky), a dary, vč. parfémů, v hodnotě do 3.000 AED. V případě vstupu do země prostřednictvím letiště v Dubaji lze bezcelně dovézt 400 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 500 g tabáku, 4 litry alkoholu či 2x24 plechovek piva a dary v hodnotě do 3.000 AED. Dovoz alkoholu je zcela zakázán do emirátu Sharjah.
Turisté by během ramadánu měli respektovat zdejší zvyky a neměli by na veřejnosti jíst, pít, kouřit a plivat. S ohledem na islám, který má negativní postoj k pití alkoholu, je také v SAE obtížnější tento druh nápojů sehnat.
 

4.) Zákony, zvyky a doporučení

Do SAE se mohou bez obav samostatně vydat i ženy. Přesto by si měly být vědomy některých odlišností a zákonitostí muslimského světa. V centrech velkých měst (Dubaj, Abu Dhabi) si jich nikdo příliš všímat nebude, jiné to však může být v menších městech. Nezahalené ženy vzbuzují u mužů v islámské společnosti logicky pozornost, která může být až nepříjemná. Předejít upřeným pohledům lze jednoduše: vyvarovat se přiléhavého oblečení, krátkých sukní a krátkých rukávů. Nejlepší pro cestování do odlehlejších měst jsou volné kalhoty a košile s dlouhými rukávy. Jakékoliv případné poznámky či komentáře doporučujeme raději ignorovat.
V areálech lepších hotelů se lze samozřejmě pohybovat jako kdekoliv jinde na světě. Stejně tak je možné se libovolně koupat i na hotelových plážích (nevztahuje se na variantu „nahoře bez“, ta je v SAE zcela nepřípustná). Na veřejných plážích se řiďte ostatními - kde se koupe více žen v plavkách, tam můžete i vy. Nehodí se ovšem bikini. Výjimku představuje emirát Sharjah, který na veřejných plážích (nikoliv hotelových) zakazuje ženám i koupání v plavkách, připouští se jen v oblečení. To platí i v jeho enklávách na Východním pobřeží SAE.
Pokud se ženy seznamují s místními muži, měly by počkat, až jim sami podají ruku. Narozdíl od Západu se zde považuje za neslušné, aby žena podávala ruku jako první. Někteří silně věřící muslimové ženám ruku nepodávají vůbec.
   

5.) Klima v destinaci

Spojené arabské emiráty mají tropické suché klima a v létě zde teploty mohou dosáhnout až 50 °C. Ideální teploty vzduchu i vody v SAE jsou jarní měsíce březen až květen a podzimní měsíce říjen až prosinec, kdy teploty nedosahují extrémních hodnot a jsou ideální (kolem 30 °C) pro trávení dní na pláži i pro poznávání měst SAE. Mimo to se v tuto dobu koná mnoho zajímavých akcí. Díky velkému zájmu turistů právě o tyto termíny jsou ceny hotelů v SAE v těchto obdobích na vrcholu. V letním období je vlhkost vzduchu vyšší a i s teplotami se zvyšuje směrem na jih. V oblasti vnitrozemí a pouště není vlhkost tak vysoká a tak se teploty zdají být snesitelnější. Na východním pobřeží SAE a v horských oblastech je klima obecně příjemnější díky většímu proudění vzduchu.
 

6.) Pitná voda

Voda tekoucí z vodovodu je například v Dubaji i dalších městech emirátů pitná, avšak nevalné chuti, protože bývá silně chlorovaná. Lépe je dát přednost vodě balené, která je nejenom bezpečná, ale i mnohem chutnější.


7.) Zdravotnictví

V zemi převažují kvalitní lékařská zařízení soukromého typu, ať již všeobecného charakteru nebo specializovaná. Nemusíte se rozhodně obávat nekvalifikované péče. Mějte však na paměti, že lékařské ošetření je velmi drahé a nemáte zde nárok na bezplatnou péči. Kvalitní cestovní zdravotní pojištění je jedinou cestou, jak obstát v případě úrazu či nenadálého onemocnění.


8.) Měna a platby

Měnovou jednotkou SAE je dirham (AED), který je rozdělen na 100 filsů. V oběhu jsou bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhamů a mince 1 dirham, 50, 25, 10 a 5 filsů. Pokud jde o výměnu peněz, podmínky bank bývají většinou horší než směnné podmínky směnáren (u těch lze mimochodem počítat se vstřícnější otevírací dobou než u bank). Směnárny si většinou neúčtují poplatky za směnu. Další možnost výměny peněz skýtají střední a velké hotely. Hlavní bankou je Emirates Bank International, která má řadu poboček. Celkem bez problémů se dá platit americkými dolary. Aktuální kurs AED naleznete zde.


9.) Co s sebou?

Doporučujeme prodyšné oblečení. Ženy by neměly mít přiléhavou garderobu. Nezapomeňte na opalovací krém a pokrývku hlavy!
 

10.) Elektřina

V SAE je zavedeno napětí 220 V/50 Hz, používány jsou zásuvky se třemi kolíky britského typu. Většina spotřebičů je sice prodávána s 2 kolíkovou zástrčkou, avšak adaptéry jsou běžně k dostání.
 

11.) Mobilní signál a internet

Připojení k internetu je dostupné ve všech hotelích, které máme v nabídce, a to minimálně z prostorů recepce. Mezinárodní telefonní kód SAE je 971. Při telefonování z území SAE je nutné uvést předčíslí 00 plus mezinárodní kód volané země. Telefonovat z mobilu do ČR lze prostřednictvím služby roaming, kterou je nutné aktivovat před odjezdem. Informujte se u svého mobilního operátora, zda má v SAE smluvního partnera, který zajišťuje telefonní hovory, a zjistěte si před odjezdem, jaké jsou poplatky za hovory a SMS. Pokud jde o veřejné telefonní automaty, v současné době byly již téměř všechny mincové vytlačeny automaty na kartu. Telefonní kartu lze bez problému zakoupit v běžných obchodech nebo na benzínových pumpách.
 

Roamingový ceník; III. pásmo s českou SIM

Minuta odchozí hovor Minuta příchozí hovor Odeslání SMS Odeslání MMS Cena za MB
61,01 Kč 35,59 Kč 14,52 Kč 11,50 Kč 302,50 Kč
(roamingové ceny se mohou lišit nabídkou Vašeho operátora a změnami v cenících)