Máte aktivovaný slevový kupón "CZ24NIK041". 
Zobrazují se Vám speciální ceny a slevy určené jen pro Vás. Zrušit slevový kupón můžete x

Španělsko: Informace o lokalitě

Doba přímého letu je ca. 2,5 - 3 hodiny
Časový posun vůči Střední Evropě posun 0 hodin
 

1.) Vízum

Vízum pro vstup za účelem turistiky s pobytem je nutné pouze při pobytu přesahujícím 90 dnů
 

2.) Pas

Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu z cesty. Na území Španělska můžete přicestovat i s platným občanským průkazem. Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.
 

3.) Celní a devizové předpisy

V rámci Evropské unie platí volný pohyb zboží, nicméně výjimkou z tohoto volného režimu je zboží, které podléhá spotřební dani. Bez dodatečných poplatků je možné převážet v rámci zemí EU limitované množství tohoto zboží pro osobní potřebu. Pro obecné množstevní vymezení osobní spotřeby byly pro Španělsko stanoveny tyto limity: 800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l lihovin (tj. tvrdého alkoholu), 20 l produktů se středním obsahem alkoholu (aperitivů), 90 l vína ( z toho max. 60 l šumivého vína) a 110 l piva.
 

4.) Zákony, zvyky a doporučení

Charakteristickým rysem celého Španělska a Andalusie o to víc je odpolední siesta. Od 14 hodin co 17,30 – 18,00 hodin zavírají všechny obchody. Je třeba mít toto na paměti a pokud potřebujete naléhavě třeba do lékárny, musíte vydržet až do konce siesty. Ostatně není se čemu divit. V Andalusii dosahují v létě teploty více jak 40 stupňů, což značně namáhá organismus. Uvidíte sami.
Zároveň chceme naše klienty upozornit, že vybavení hotelů (ručníky, župany, ...), stejně jako některé prvky nábytku, není možné použít jako suvenýry z cest. V případě, že dojde k nahlášení "ztráty" vybavení z pokoje, bude dlužná částka automaticky připočtena na vrub klienta.
   

5.) Klima v destinaci

Podnebí Španělska je stejně rozmanité jako jeho geografie. Zatímco na východě a jižním pobřeží převládají slunečné dny s minimem srážek a mírné zimy, ve vnitrozemí jsou výkyvy v teplotách během ročních období značné. Severní pobřeží se oproti tomu vyznačuje vysokým počtem deštivých dní v roce. Průměrná teplota v zimě je kolem 15°C, v posledních letech kvůli klimatickým změnám klesá i pod 5°C. Sníh je spíše ojedinělým jevem. Pokud si ale myslíte, že se ve Španělsku nedá kvalitně lyžovat, vyvede vás z omylu pohoří Sierra Nevada. V létě se teploměr vyšplhá v průměru k 25°C, nejvyšší teploty dosahují i 35°C. Díky mořskému vánku jsou však i takto vysoké teploty lehce snesitelné.
 

6.) Pitná voda

Kvalita pitné vody z vodovodní sítě může být v různých částech Španělska různá. Je sice údajně zdravotně nezávadná, ale káva nebo čaj Vám z takové vody příliš chutnat nebude. Někdy můžete mít i zažívací potíže. Je proto jistější si vodu (agua natural) k pití zakoupit v obchodě.


7.) Zdravotnictví

Od 1. června 2004 je nárok na lékařské ošetření v členských zemích EU. K tomu je potřeba si vyzvednout ve své zdravotní pojišťovně v ČR formulář E-111 sloužící v cizině k uplatnění nároku ze zdravotního pojištění. Čeští občané, kteří se budou chtít léčit v zahraničí, však musí počítat s placením spoluúčasti, která je v členských státech EU vysoká a mnohonásobně převyšuje spoluúčast v ČR. Ve Španělsku se jedná o 40% spoluúčast při hrazení ceny léku. Spoluúčast se dá vyřešit komerčním připojištěním. Pro turistické cesty se doporučuje si toto komerční připojištění vyřídit.


8.) Měna a platby

Banky (Bancos) jsou většinou otevřeny od pondělí do pátku od 9.00 do 14.00, v sobotu do 13.00 (v létě je v sobotu zavřeno) a přijímají všechny běžné druhy cestovních šeků. Bankomaty bývají umístěny u vchodu.. Od 1.1.2000 se ve Španělsku platí eury. V oběhu jsou bankovky o hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 EUR a mince o hodnotě 1 EUR, 2 EUR a 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centimů. Většina hotelů, restaurací, velké obchody, autopůjčovny přijímají platby běžnými mezinárodními kreditními kartami, především Visa a MasterCard. Někdy je při platbě vyžadován doklad. Aktuální kurs Eura můžete najít zde.


9.) Co s sebou?

Nezapomeňte na pevnou obuv, v případě nepříznivého počasí teplé oblečení a pokrývku hlavy.
 

10.) Elektřina

Elektrické napětí je dle evropské normy 220 V. Výjimkou jsou některé starší hotely, které mají stále ještě 125 V. Někde vás může překvapit i jiný typ zásuvek. V každém obchodě s domácími potřebami lze zakoupit adaptér (adaptador), který tento problém vyřeší.
 

11.) Mobilní signál a internet

Připojení k internetu je dostupné takřka na všech hotelích alespoň v prostorách recepce. Pokud plánujete více volat domů, pokuste se sehnat dobíjecí SIM kartu Mundo SIM od Orange Spain s Go Europe volbou. Karta stojí 15 Euro, je přednabitá na 10 Euro. Denní limit na internet FUP 100 MB je 1 Euro. Hodinové volání v rámci EU Vás vyjde taktéž na 1 Euro.
 

Roamingový ceník; I. pásmo s českou SIM

Minuta odchozí hovor Minuta příchozí hovor Odeslání SMS Odeslání MMS Cena za MB
6,30 Kč 1,66 Kč 1,99 Kč 11,50 Kč 6,63 Kč
(roamingové ceny se mohou lišit nabídkou Vašeho operátora a změnami v cenících)