Máte aktivovaný slevový kupón "CZ24NIK021". 
Zobrazují se Vám speciální ceny a slevy určené jen pro Vás. Zrušit slevový kupón můžete x

Thajsko: Informace o lokalitě

Doba letu je ca. 11 hodin
Časový posun vůči Střední Evropě +6 hodin
 

1.) Vízum

Vízum pro vstup za účelem turistiky s pobytem je nutné pouze při pobytu přesahujícím 30 dnů
 

2.) Pas

Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu z cesty
 

3.) Celní a devizové předpisy

Do Thajska lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství. Je zakázán dovoz a vývoz narkotik, obscénních materiálů a publikací; zakázán je rovněž vývoz výbušnin (včetně petard). Mezi druhy zboží, jejichž dovoz a vývoz je omezen (mimo jiného při dovozu kosmetické výrobky, při vývozu: starožitnosti, napodobeniny Buddhy (s výjimkou menších kusů běžně prodávaných u stánků) a náboženské předměnty, střelné zbraně a střelivo).
Cestující, kteří budou přistiženi při pokusu o bezcelní odbavení zboží podléhajícího clu a zboží, jehož dovoz a vývoz je zakázán nebo omezen, zaplatí pokutu ve výši čtyřnásobku ceny tohoto zboží a cla; zboží jim bude následně zabaveno.
 

4.) Zákony, zvyky a doporučení

Běžné jsou podvodné prodeje drahokamů, jejichž skutečná cena je jen zlomkem té, kterou jste podvodníkům zaplatili. Thajsko je předním světovým producentem safírů a rubínů. Pro zabezpečení a pomoc turistům byla v Thajsku zřízena turistická policie, která Vám bude nápomocna, pokud se dostanete do problémů. Telefonní číslo 1155 doporučujeme našim klientům uložit do telefonu.
Zároveň chceme naše klienty upozornit, že vybavení hotelů (ručníky, župany, ...), stejně jako některé prvky nábytku, není možné použít jako suvenýry z cest. V případě, že dojde k nahlášení "ztráty" vybavení z pokoje, bude dlužná částka automaticky připočtena na vrub klienta.
   

5.) Klima v destinaci

Thajsko je typicky tropickou zemí. Zdejší klima je ovlivněno monzuny, které vytvářejí tři roční období v severním, severovýchodním a středním Thajsku a dvě roční období v jižním Thajsku. Tři roční období se skládají z období horka a vlhka, období chladna a sucha a období dešťů.
Naše zájezdy pro klienty organizujeme obvykle v měsících červen až říjen, což je známo jako období dešťů - Klima je provázeno velkou zemědělskou aktivitou, půda je měkká, nastává nejlepší období pro sázení rýže. Tato doba je nejlepší pro pozorování různých náboženských a kulturních festivalů. V této době přicházejí nepravidelné, ale silné, jihozápadní monzuny z Indického oceánu. Prší většinou odpoledne, ale ani ranní deště nejsou výjimkou. Období dešťů je určováno monzunovými větry, v jihovýchodní Asie vane jihovýchodní monzum (vítr z jihovýchodu, ne směrem na jihovýchod!) od května do října a od listopadu do dubna vane severovýchodní monzun. Ovšem například ostrov Ko Samui, provincie Nakhon Si Thammarat a Songkhla jsou před monzunem chráněné.
 

6.) Pitná voda

Voda z vodovodu či z kohoutku není v Thajsku pitná nikde. Tato voda je určena pouze pro hygienu či splachování toalety. Hlavním důvodem je fakt, že voda není zbavená nečistot. Thajci pitnou vodu většinou kupují od lokálních distributorů, kteří ji získávají z místních pramenů pitné vody. Plastová vratná láhev o objemu 25 litrů stojí kolem 15 THB (ca. 10 Kč).


7.) Zdravotnictví

Česká republika nemá s Thajskem uzavřenu dohodu o bezplatném poskytování péče občanům ČR. Veškerá zdravotnická péče je tedy zpoplatněna a úhrady nejsou zrovna nejnižší. Proto si určitě před cestou do Thajska uzavřete cestovní pojištění léčebných výloh v zahraničí.
Zdravotní péče je v Thajsku na velmi dobré úrovni, lékaři mnohdy vystudovali univerzity v Evropě či USA. Dobrá zdravotnická zařízení, kde se běžně domluvíte anglicky, jsou zejména v Bangkoku nebo v Chiang Mai, Phuketu a Khon Kaenu, v odlehlých oblastech je zdravotní péče dostupná o něco hůře. Pokud se vydáte do soukromého zdravotnického zařízení, může se stát, že Vás odmítnout ošetřit, pokud nebudete mít k dispozici dostatek finančních prostředků.


8.) Měna a platby

Thajskou měnou je 1 bhat (THB), který se dále dělí na 100 satangů. Aktuální kurz k bathu si můžete vyhledat na tomto odkazu.
Kreditní karty MasterCard, Visa, Dinner's Club nebo American Express jsou příjmány v luxusnějších hotelech, restauracích a celkem běžně v kamenných obchodech. Řada obchodníků při platbě kartou připočítává poplatek za platbu kartou ve výši cca 3%. Takže je výhodnější si peníze vybrat z bankomatu a platit hotově.


9.) Co s sebou?

Repelent, prášky proti průjmu (doporučujeme zakoupit přímo na místě - jsou účinnější), dezinfekční gel na ruce, opalovací krém  
 

10.) Elektřina

Napětí je v Thajsku stejné jako v ČR, tzn. střídavé, 220 - 230 V.
Zásuvky jsou buď s plochými otvory (v tom případě jsou adaptéry k dostání ve všech obchodech s elektrickými potřebami) nebo většině případů ale není adaptér (redukce) vůbec zapotřebí, protože zásuvky jsou univerzální jak pro zástrčky s plochými tak pro zástrčky s kulatými (evropskými) póly.
 

11.) Mobilní signál a internet

Hotely poskytují připojení k internetu zdarma. Připojit se můžete minimálně na recepci. V případě telefonování do ČR doporučujeme využít služeb Skype. Pokud potřebujete co ČR volat častěji nebo déle, využijte služeb některého z thajských operátorů. Dobíjecí kredit do SIM karty si můžete koupit také téměř všude, dobíjet můžete bez problémů v každém bankomatu, nejoblíbenější u Thajců je koupit kredit v obchodech 7-Eleven a nebo v Tesco Express. U pokladny stačí říci jméno operátora a částku v Thajských bahtech, kterou požadujete a proti zaplacení obdržíte účtenku či kupón s číselným kódem pro dobití kreditu. V Thajsku působí v podstatě 3 mobilní operátoři – firma AIS, firma Dtac a firma True Move.
 

Roamingový ceník; III. pásmo s českou SIM

Minuta odchozí hovor Minuta příchozí hovor Odeslání SMS Odeslání MMS Cena za MB
61,01 Kč 35,59 Kč 14,52 Kč 11,50 Kč 302,50 Kč
(roamingové ceny se mohou lišit nabídkou Vašeho operátora a změnami v cenících)